Ahogyan az iskola visszatér a mindennapjainkba, azzal együtt egy új időbeosztás kialakítása is elengedhetetlenné válik. Sokak számára könnyebbség lehet, hogy újra van suli – és ez teljesen rendben is van. Mégis miért érezhetjük így, és hogyan menedzselhetjük az iskolakezdésből fakadó nehézségeket?
Könnyebbé váló hétköznapok
Az iskolakezdés sok család számára struktúrát és rutint hoz vissza a mindennapokba. A nyár lazább, kötetlenebb napjai után a rendszer, és a heti- vagy napirend újra biztonságot és stabilitást adhat. Ez különösen igaz a gyerekekre.
Az iskolakezdés és az időbeosztás kialakítása nem mindig könnyű feladat, de néhány új szokás bevezetésével gördülékenyebbé tehetjük a hétköznapokat. Íme néhány javaslat:
Rendszeres napirend
Hozzunk létre egy napi rutint, ami magába foglalja a reggeli készülődést, az iskolai időt, a házi feladatok elvégzését, a szabadidőt és az esti lefekvést. A gyerekeknek és a felnőtteknek is szükségük van egy jól meghatározott – de rugalmasan is alakítható - napirendre.
Heti tervezés
Szánjunk időt a hétvége folyamán arra, hogy megtervezzük a következő hetet. Írjuk össze a fontos feladatokat, eseményeket és teendőket. Ezzel megelőzhetjük a hétköznapok során felmerülő stresszt és kapkodást.
Reggeli rutin
Kezdjük a napot egy egyszerű, de hatékony reggeli rutinnal. Például egy közös reggeli, egy kis testmozgás, majd egy nyugodt készülődés az iskolába vagy a munkába.
Visszarázódás a munka világába
Ha lehetséges, ne rögtön teljes erőbedobással kezdjük a munkát. Adjunk magunknak időt, hogy fokozatosan visszarázódjunk a mindennapi feladatokhoz. Határozzuk meg a legfontosabb feladatokat és koncentráljunk ezekre. A prioritások felállítása segít abban, hogy ne vesszünk el a feladatok tengerében.
Fontos emlékeztetni magunkat arra, hogy a feladatok sokszor megvárnak, de így is idő kell ahhoz, hogy felvegyük a fonalat, ott folytassuk, ahol abbahagytuk. Próbáljunk meg visszatérni a nyári szünet előtti rutinokhoz.
Azt azonban mindig tartsuk szem előtt, hogy törekedjünk arra, hogy megőrizzük a munka és a családi élet vagy magánélet egyensúlyát!
Idő- és pénzmegtakarítás a menü megtervezésével
Egy okosan megtervezett heti menüvel, az előre elkészített és dobozolt ételekkel pénzt és időt takaríthatunk meg magunknak. Ráadásul az otthon készített ételeknek nincs párja, és még azt is tudjuk pontosan, hogy mit eszünk, azaz milyen minőségi alapanyagokkal sütünk-főzünk.
A menü megtervezése és az ételek előre elkészítése segít abban, hogy kiegyensúlyozottan és változatosan étkezzünk, miközben csökkentjük a mindennapi főzésre fordított időt. Készítsünk heti menüt, amelyben előre megtervezzük, mit fogunk enni reggelire, ebédre és vacsorára. Ezzel együtt elkészülhet egy heti bevásárlólista is, ami csökkenti a boltban töltött időt, és segít abban, hogy tudatosan vásároljunk - ezzel elkerülve az impulzusvásárlást.
Csak egy tipp: szánjunk időt a hétvégén arra, hogy előkészítsük az ételeket a következő hétre. Ehhez remek recepteket találhatunk a www.floriol.hu oldalon!
Menüajánlat a Florioltól
A teljesség igénye nélkül hoztunk néhány étel és receptjavaslatot, amiből összeállíthatunk egy menüsort, akár egy-egy napra vagy hétre.
Reggeli
Füstölt lazacos-kaviáros mini blini
Medvehagymás muffin tükörtojással és pirított sonkával
Lazacos zsemle tükörtojással és friss zöldségekkel
Ebéd
Tőkehalfilé konfitált édesköménnyel és spenótos krumplipürével
Póréhagymás csirkecomb vöröslencsepürével
Csirkenuggets sütőtökös krumplipürével
Padlizsános csirkepörkölt kuszkusszal
Chorizós csirkemáj csicseriborsóval
Vacsora
Csőben sült padlizsános csirke
Pestos-zöldborsós tésztasaláta
Rákkrémleves parmezánchipsszel
Nassolás