Az ünnepek alatti gazdag lakomák és rugalmas időbeosztás után sokan érezhetjük úgy, hogy januárban nehéz visszatalálni a hétköznapok ritmusához. Nemcsak a gyomrunk, hanem a szokásaink is áthangolódnak, és ilyenkor érdemes tudatosan megtervezni a visszatérést a szokásos életmódhoz.
Gondoljuk át együtt az újévi fogadalmak hatékonyságát, a „csalónapok” szerepét, és persze jól jöhet néhány tipp is a mentális és fizikai jóllét fenntartásához.
Mennyire hatékonyak az újévi fogadalmak?
Az újévi fogadalmak sokak számára motiválóak, hiszen egy tiszta lap kezdetét jelképezik. Azonban a statisztikák szerint a fogadalmak nagy része már februárra elhalványul. Miért?
Túlzott elvárások és a motiváció hiánya
Sokan irreális célokat tűznek ki, például heti öt edzés vagy szigorú diéta, amelyek hosszú távon nehezen fenntarthatók. Ha a fogadalmat nem belső vágy, hanem külső nyomás motiválja, akkor könnyebben alábbhagy a lelkesedés.
Hosszú távú tervezés
Konkrét cselekvési terv hiánya szintén hozzájárulhat a kudarchoz. A hosszú távú siker titka az, hogy kis lépésekben haladjunk! Például tűzzünk ki heti egy új szokást, mint az étkezések tervezése vagy napi tíz perc mozgás. Így a céljaink reálisabbá és tarthatóbbá válnak.
Csalónap vagy rugalmasság?
A „csalónap” kifejezés népszerű az életmódváltók körében, de ezt a hozzáállást nem minden szakértő osztja. Miért?
A „csalás” szó bűntudatot kelthet, és azt az érzést erősítheti, hogy az étkezés szabályokkal teli harc. Ám egy kiegyensúlyozott étrend megengedheti a kedvenc ételek időnkénti fogyasztását anélkül, hogy külön „napot” neveznénk ki erre.
Kellő önismeret mellett a megfelelően kialakított tápanyagbevitellel, az alapanyagok jó megválasztásával nagyon sokféle étel beleférhet a mindennapi étkezésekbe.
A hétköznapokba való visszarázódás
Az ünnepek alatt gyakran eltérünk a megszokott étkezési ritmusunktól, ami megnehezítheti a visszaállást. Néhány tipp, hogy könnyebb legyen az átmenet:
- Rendszeres étkezés: Próbáljunk meg visszatérni a napi 3-5 mérsékelt étkezéshez, hogy ismét hozzászokjunk a rendszeres evéshez, és leszokjunk az állandó evésről, csipegetésről.
- Könnyű ételek: A nehéz ünnepi fogások után részesítsük előnyben a friss zöldségeket, gyümölcsöket, sovány fehérjéket és teljes kiőrlésű gabonákat.
- Hidratáció: Az alkoholos és cukros italok után és mellett fontos, hogy a megfelelő mennyiségű víz fogyasztására is figyeljünk.
- Állandó visszatérés: Az ünnepek alatt, attól hogy családi ebédre megyünk, vagy ünnepi vacsorára, legalább a nap első étkezéseit (reggeli, tízórai) igyekezzünk azon elvek szerint tartani, amit az év többi szakában is követni szeretnénk.
Diéta tévhitek
A januári életmódváltás időszakában gyakran találkozhatunk gyors megoldásokat ígérő diétákkal. Ezek azonban hosszú távon nem mindig hatékonyak, sőt, károsak is lehetnek.
Tévhit 1: A szénhidrát ellenség
Valójában a gyors felszívódású szénhidrátok okozhatnak problémát, kizárólagosan vagy nagy mennyiségben fogyasztva. Szénhidrátokra szükségünk van, de érdemes a lassú felszívódású szénhidrátokat előnyben részesíteni, tehát a gyors felszívódású szénhidrátokat kerüljük; ezek gyakran az ún. ultrafeldolgozott élelmiszerek összetevői között fordulhatnak elő.
Tévhit 2: A gyors fogyás tartós
A túl gyors fogyás gyakran izomvesztéssel és a jojó-effektus kockázatával jár.
Tévhit 3: Mindenkinek ugyanaz a diéta jó
Az étrend mindig egyéni igényekhez igazodjon, figyelembe véve az életkort, a fizikai aktivitás mértékét és egészségi állapotot.
Ha valamilyen divatdiéta azzal talál meg bennünket, hogy egy általuk gyártott termékkel, akár „csodabogyókkal” ígér fogyást, az legyen nagyon gyanús.
Hogyan őrizzük meg a jókedvet?
A január sokak számára kihívást jelenthet a rövid nappalok és az ünnepi időszak utáni „hétköznapi” érzések miatt. Íme, néhány praktikus tanács a mentális és fizikai egészség fenntartására!
Mozgás a szabadban: Még ha hideg is van, a természetben töltött idő segít feltöltődni. D-vitamin pótlása: A téli időszakban a napfény hiánya miatt fontos lehet a D- vitamin kiegészítése.
Közösségi programok: Szervezzünk baráti vagy családi összejöveteleket, hogy megelőzzük az elszigeteltség érzését.
Önmagunk elfogadása: Legyünk türelmesek magunkkal, ha az életmódváltás nehezebben indul. A kis lépések is előrelépést jelentenek.
Táplálkozási tippek a téli időszakra
A hideg hónapokban különösen fontos, hogy táplálkozásunk támogassa az immunrendszerünket és energiaszintünket.
Szezonális alapanyagok, melegítő ételek
A téli időszak sztárjai, mint a káposzta, cékla, sütőtök, valamint a citrusfélék, tele vannak vitaminokkal és antioxidánsokkal.
Az alábbi Floriol receptekből válogathattok:
Sütőtökös-kelkáposztás farfalle
Fehérbab saláta ricottával és céklasteakkel
Morzsázott hal citromos-kapros krumplisalátával
Pirított kel csicseriborsóval és aszalt paradicsommal
A levesek, raguk és egytálételek nemcsak laktatóak, hanem segítenek a test melegen tartásában is.
Számos télies recept látható a www.floriol.hu oldalán, melyek közül néhányat itt is megtaláltok:
Köményes burgonyakrémleves burgonyachipsszel
Csőben sült padlizsános csirke
Omega-3 zsírsavak és a Floriol Omega+ étolaj
A kiegyensúlyozott és tudatos táplálkozás része legyen, hogy a szervezet számára nélkülözhetetlen – azaz esszenciális – zsírokat is fogyasztunk, hiszen az emberi test nem képes előállítani az esszenciális zsírsavakat (például Omega-3 és -6); ezeket az étrenddel kell bevinnünk. Erre a téli időszakban is jó, ha odafigyelünk.
A Floriol Omega+ finomított repceétolaj (70%) és nagy olajsavtartalmú napraforgó-étolaj (30%) keveréke, omega-3, -6 és -9 zsírsavak természetes forrása, így – rendszeresen, de mértékkel fogyasztva – hozzásegíthet téged a változáshoz. A Floriol Omega+ a repceolaj-tartalmának köszönhetően kedvező, 1:3 arányban tartalmazza az Omega-3 és -6 zsírsavakat. A kedvező hatás 2 g Omega-3 zsírsav napi bevitelével érhető el. Egy evőkanál Floriol Omega+ étolaj átlagosan 0,5 g-ot tartalmaz, amely a napi szükséglet 25%-át fedezi.
Januárban is kiegyensúlyozottan
Az ünnepek utáni időszak remek lehetőség arra, hogy újra egyensúlyt teremtsünk mindennapi életünkben. Legyünk rugalmasak, tűzzünk ki reális célokat, és ne feledkezzünk meg a mentális jóllétünk fontosságáról sem. Így nemcsak az egészséges táplálkozáshoz térhetünk vissza, hanem a január is kiegyensúlyozottabbá és pozitívabbá válhat.