Életmód

Az étrendek művészete: táplálkozási irányzatok és az egészséges életmód keresése

A januári nagy „életmódváltó lendület” során számos diétával találkozhattunk, amelyek sokszor akár ellent is mondanak egymásnak.

floriol-coach-2024-februar.jpg

Nem csoda, ha laikusként az ember nagyon gyorsan azt érzi, hogy még bele sem kezdett, de már el is veszett a diéták és életmódváltók világában. Az étrendek és diéták terén folyamatosan jelennek meg újabb és újabb trendek. Némelyek nagyon gyorsan népszerűek lesznek, mások hosszú távon ismertek maradnak, de vannak, amelyeket hamar feledésbe merülnek.

Étrendek, amelyekkel manapság gyakran találkozhatunk

Íme egy felsorolás a teljesség igénye nélkül azokról az alternatív étrendekről és diétákról, amik az utóbbi időben nagyobb népszerűségnek örvendenek:

1. Ketogén diéta (Keto)

Alapelve: alacsony szénhidráttartalmú, magas zsírtartalmú étrend, amely a szervezetet a ketózis állapotába hozza, ahol a test zsírból származó ketontesteket használ energiaként.
Népszerűség oka: fogyás, energiaképzés fokozása.

2. Paleo diéta

Alapelve: az ősember étrendjére hajazó, feldolgozatlan élelmiszerekre épülő étrend, kizárva a mezőgazdasági termékeket, cukrot és mesterséges összetevőket.
Népszerűség oka: egészséges étrend, az evolúcióra való visszatekintés.

3. Vegetáriánus és Vegán étrend

Alapelve: a vegetáriánus étrend kizárja a húst, míg a vegán étrend minden állati eredetű terméket, beleértve a tejtermékeket és tojást is.
Népszerűség oka: tejcukor és/vagy tejfehérje érzékenység, etikai megfontolások, környezeti szempontok, egészséges életmód, politikai vagy vallási nézetek.

4. Böjtölés / Intervallum étrend (IF - Intermittent Fasting)

Alapelve: időszakos böjtölés, amely beosztja az étkezéseket egy adott időablakba, például 16/8 (16 óra böjt, 8 óra étkezés).
Népszerűség oka: fogyás, anyagcsere javítása.

5. Alacsony szénhidráttartalmú diéta

Alapelve: csökkentett szénhidrátbevitel, amely általában a cukrok és finomított szénhidrátok kizárását jelenti.
Népszerűség oka: fogyás, inzulin érzékenység javítása.

6. DASH Diéta (Dietary Approaches to Stop Hypertension)

Alapelve: az eredeti cél a magas vérnyomás csökkentése, de széles körben ismert az egészséges táplálkozás elősegítése szempontjából is.
Népszerűség oka: egészséges vérnyomás fenntartása, szív- és érrendszeri egészség támogatása.

7. Gluténmentes diéta

Alapelve: a glutén, ami egy fehérje, kizárása az étrendből, általában gluténérzékenység vagy cöliákia miatt.
Népszerűség oka: gluténérzékenység, az emésztési problémák enyhítése, illetve diagnózis nélkül sokan alkalmazzák testsúlycsökkentést remélve.

8. Mediterrán étrend

Alapelve: az egészséges zsírok, zöldségek, gyümölcsök, teljes kiőrlésű gabonák és halak előtérbe helyezése.
Népszerűség oka: szív- és érrendszeri egészség támogatása, hosszú élettartam.

Fontos megjegyezni, hogy minden egyes étrendnek vagy diétának vannak előnyei és hátrányai. Mivel mindannyian egyediek vagyunk, eltérő egészségügyi háttérrel és adottságokkal, ezért érdemes egyénileg kiválasztani azt az étrendet orvos és dietetikus segítségével, amely a legjobban megfelel az egyéni szükségleteknek és céljainknak.

Kiegyensúlyozott étrend a Floriollal

Annak érdekében, hogy a legjobbat hozhassuk ki az étrendünkből és magunkból, érdemes szem előtt tartani, hogy a kiegyensúlyozott, változatos és tápanyagokban gazdag táplálkozás a kulcs. Az étkezési szokások személyre szabása fontos, és mindenkinek saját magának kell megtapasztalnia, hogy mi az, ami működik számára. A Floriol is támogatja ezt a filozófiát, a változatos és ízletes ételek elkészítését és élvezetét a Floriol étolajokkal és az olívaolajokkal.

Csapatmunkában gondolkodjunk

Az életmódváltásnak szerves részét képezheti egy dietetikus szakemberrel való közös munka, mert ő segíthet bennünket elindítani a megfelelő úton. Továbbá orvosi felügyelet mellett érdemes laborvizsgálatot is végezni, ami segít egy pontosabb képet kapni a jelenlegi egészségügyi állapotunkról.

Fontos, hogy mindig olyan vizsgálatokat végezzünk, amelyek relevánsak a céljainkhoz vagy az étrendünkhöz mérten. A szakember mindig segíthet eldönteni, hogy mikor mire van szükség. Ezenkívül érdemes időről időre ellenőrizni ezeket az értékeket, mivel az életmódváltás hatással lehet a vérképre, hormonszintekre és más fontos paraméterekre.

Nagyjából 6 havonta végzett laborvizsgálat már releváns eredményeket mutat, és tendencia is megfigyelhető már legalább 3 mérésből. Dietetikus szakember bevonásával pedig ennél sűrűbben is végezhető testösszetétel mérés, amely számos adatot mér és mutat, ami segít a motiváltságban. Azt azonban látni kell, hogy az életmódváltás és az új életvitel kialakítását nem hónapokban, hanem években számoljuk.

A kitartás az egyik kulcs a sikerhez

Az életmódváltás nem mindig könnyű, és időre van szükség, hogy a változások észrevehetővé válhassanak. Fontos a kitartás és az érzelmi támogatás, mivel a testnek és az elmének is időre van szükség ahhoz, hogy alkalmazkodjon az új életvitelhez. Ne hagyjuk figyelmen kívül az apró sikereket, és ne adjuk fel, ha nincsenek azonnali eredmények. Az egészséges életmód fokozatosan épül fel, és minden kis lépés számít.

Az étrendek sokfélesége éppen ezért lehetőséget is kínál számunkra, hogy felfedezzük, mi működik a szervezetünk számára (a legjobban), miközben figyelünk a kiegyensúlyozott, változatos és tápanyagokban gazdag étrend fontosságára. A Floriol pedig mellettünk áll, segít az ízletes és fitt ételek elkészítésében, miközben az egészségtudatosságra is ösztönöz.

Adatkezelési beállítások

Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz (marketing, statisztika, személyre szabás) egyéb cookie-kat engedélyezhet. Részletesebb információkat az Adatkezelési tájékoztatóban talál.